Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Ziyaretçilerin dikkatine!!! Zorunlu HES Kodu beyanı hakkında.
  28.08.2020

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Uygulaması

   

  Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün Covid-19 salgınına karşı almış olduğu önlemler kapsamında Ceza İnfaz Kurumuna dışarıdan gelecek kişilerin HES Kodu beyan etmesi zorunludur.

   

       Ceza infaz kurumlarının toplu olarak yaşanan yerler olması ve bulaşıcı hastalıklar açısından risk oluşturması nedeniyle, küresel bir salgın haline gelen ve ölümlere neden olan Koronavirüsün (Covid-19) bulaştırıcılığının önlenmesi ve olası hastalık vakalarında tedaviye yönelik tedbirlerin alınması kapsamında, Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüklerine bir çok yazı ile gerekli talimatlar verilmiştir.
      
      Söz konusu talimatlar doğrultusunda; ceza infaz kurumlarında, personel ve hükümlü/tutukluların her türlü giriş ve çıkışlarında gerekli tedbirler alınmakta olup; Covid-19 açısından ceza infaz kurumu içerisinde de tüm talimatlar sıkı sıkıya uygulanmaktadır.
      
      Ancak; Yeni Normale Geçiş süreci ile birlikte sınırlı da olsa kapalı görüşlerin başlatılmış olması, avukat görüşlerinin yapılması ve duruşmaların yeniden başlaması gibi nedenlerle ceza infaz kurumlarında nispeten insan sirkülasyonunun artmasına bağlı olarak, Eylül ayı itibariyle dışarıdan temasla bulaş riskinin ve vaka sayılarının artış gösterebileceği öngörülmektedir.
      
      Ülke çapında Covid-19 riski açısından tüm vatandaşların değerlendirmesinin yapıldığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilip akıllı telefonlara yüklenen uygulama veya SMS aracılığı ile temin edilebilen HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulama uygulamasına başlanılmış,  seyahat edecek kişiler başta olmak üzere  tüm Türkiye'de yeni normale geçiş süreci ile birlikte  kullanılmaya başlanılmıştır.
      
      Ceza infaz kurumlarının da kapalı ortamlar olması ve bulaş riskinin yüksek olması nedeniyle, kurumlara ziyaret vb. nedenlerle dışarıdan gelecek tüm vatandaşların Covid-19 açısından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

      Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu'nun 27.08.2020 tarihli tavsiye kararı uyarınca Ceza İnfaz Kurumlarına dışarıdan girecek kişiler açısından HES Kodu uygulamasına geçiş yapılmasının önerildiği,
      
      Bu kapsamda; 01/09/2020 tarihi itibari ile Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüklerine, dışarıdan giriş yapacak, Ceza İnfaz Kurumu personeli hariç, herkes için HES Kodu uygulamasına geçilmesi, HES Kodu beyan edemeyen kişiler açısından Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünce görevlendirilecek bir personel vasıtasıyla HES Kodu temininin sağlanmaya çalışılması, HES Kodu temini noktasındaki bilgilere https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ linki üzerinden ulaşılabileceği, HES Kodu temin edilen kişilerin, HES Kodu temini sonrası içeri alınması, HES Kodu sorgu sonucu risk taşıyan kişilerin hakları saklı kalmak üzere Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne alınmamasına karar verilmiştir.

  Adres

  Yuvaca Mahallesi 4468 Sokak No:2 Söke/AYDIN

  Telefon

  Tel: 0256 547 13 28

  Faks: 0256 547 17 33

  E-Posta

  soke.ttcikisaretadalet.gov.tr